Пасивната къща – домът на бъдещето

  • 3628 Прегледа
  • 0 Коментара
  • Jun 13, 2017

Интересни факти за пасивните къщи

Какво е пасивна къща? Това е мечтата на всеки природозащитник. Както и на всеки спестовник.


Такава къща се нуждае от изключително малко външна енергия (ток, газ, горива и т.н.), за да поддържа комфорта на обитателите си.


Ето няколко любопитни факта, които ще ви помогнат да оцените предимствата на живота в такъв дом.


Пасивната къща е строителен стандарт


Не всяка сграда има правото да се нарече „пасивна”. За да получи такъв сертификат, тя трябва да отговаря на определени международно признати критерии. Те са свързани предимно с нейната енергоефективност и комфорта на обитателите ѝ.


За стандарта се грижат специален институции


Институт за пасивни къщи (Passive House Institute) – така се нарича основният независим институт, който прави необходимите научни изследвания  и задава стандартите в проектирането и строежа на пасивни къщи. Намира се в Darmstadt, Германия и участва активно в изграждането на концепцията за този тип домове, които щадят и природата, и джоба.

 

Четирите основни изисквания


Според Института за пасивни къщи сертифицираните сгради трябва да отговарят на следните условия:

  • Енергията, нужна за допълнително отопление и охлаждане, трябва да е най-много 15 kWh на квадратен метър. За една година.
  • Енергията, нужна за електроуреди, осветление и топла вода, трябва да е най-много 120 kWh на квадратен метър. Отново за една година.
  • Къщата трябва да е достатъчно добре уплътнена, за да може в продължение на един час да задържи 60% от въздуха при 50 Ра разлика между наляганетъ в нея и извън нея.
  • Къщата трябва да бъде почти еднакво топла през цялата година, без да е нужно допълнително отопление или охлаждане и независимо от времето навън. Дори в най-горещите или най-студените дни температурата може да се променя едва с 5%.

 

Енергия от слънцето


Голяма част от енергията, нужна за функционирането на пасивната къща, идва от слънчевата светлина. Ориентацията на къщата обикновено е южна, за да се постигант максимални слънчеви печалби. Слънчевите панели на покрива могат да произвеждат както електрическа, така и топлинна енергия и осигуряват допълнителното отопление и охлаждане, топлата вода и др.


Енергия от земята


Поддържане на непроменлива топлина във всички помещения се осигурява и по един съвсем необичаен начин – чрез използването на постоянната температура на земята. Специални топлинни помпи въвеждат въздуха под земята – на дълбочина около 50 м под повъхността. Там той се темперира и достига целогодишно една и съща комфортна температура. После се пречиства от праха и замърсяванията и се отвежда до всички помещения в къщата.


Постоянен свеж въздух


Въздухът в стаите е винаги опреснен, при това без да държите вратите отворени. За да не се налага да проветрявате и да губите от комфортната топлина, къщите имат вентилационна система, която внася свеж и пречистен въздух. На практика въздухът се подменя изцяло на всеки няколко часа.


Липса на комини


Звучи странно, но е логично – ако имате приятна температура навсякъде и по всяко време, нямате нужда от камини и печки с комини.


Специфична архитектура


Основна роля в създаването на пасивна къща играе проектирането на сградата. Затова е важно да бъде създадена от архитект с необходимите познания и опит.
Ако искате да притежавате пасивна къща, свържете се с нас за безплатна консултация.

 

 

www.arhitekti.bg

Свързани тагове


Вашият коементар

* Задължителни полета.

Коментарът Ви ще бъде публикуван след като бъде одобрен.
Предоставената от Вас лични дани не се предоставя на трети лица.