Мястото на кухнята в новия ви дом

  • 4113 Прегледа
  • 0 Коментара
  • Jun 8, 2017

Кухнята - част от дневната или самостоятелно помещение

Като архитекти, ние всекидневно се стремим да сбъднем мечтите на клиентите си. За тази цел ги изслушваме внимателно и повярвайте ни, досега не сме срещали домакиня, която да няма изисквания към кухнята си. Не, не говорим за цвета на шкафовете и разположението на уредите, а за местоположението на самата кухня спрямо останалите помещения в къщата.

 

За да сме полезни на всички, които тепърва ще планират жилището си, в следващите редове ще обобщим какви варианти може да има и какви са техните плюсове и минуси.


1.Отделна кухня без трапезария

 

 

Такава кухня можете да видите в голяма част от апартаменти, строени допреди двайсетина години – т. нар. „кухненски бокс”. Това обикновено са тесни, дълги и не особено големи помещения, предназначени единствено за готвене.


Предимства: Няма миризми из къщата. Не е за пренебрегване, нали? А и всичко необходимо е точно на една ръка разстояние, така че не губите от времето си.


Недостатъци: Ако прекарвате повечко време в кухнята, може да се почувствате изолирани. Освен това постоянното пренасяне на чинии до съседната трапезария и обратно може да е досадно. А ако имате склонност към клаустрофобия, то кухненският бокс със сигурност не е за вас.

 

2.Отделна кухня с трапезария

 


Това е малко по-луксозен вариант. Размерите на подобни помещения варират доста, така че в някои можете спокойно да поберете маса за шестима и дори бюфет, а в други – само да натъпчете малък кухненски ъглов диван със залепена до него масичка.


Предимства: Отново липсата на миризми. А освен шкафовете и печката, подръка ви е и масата, на която ще сервирате – поне за семейството.

 

Недостатъци: Понякога са толкова тесни, че ако ви потрябва нещо по време на хранене, ще се наложи всички да станат, за да ви направят път до шкафа. И отново ще сте изолирани, докато готвите.


3.Кухненски бокс в дневната

 


Този вариант е много често срещан напоследък. В класическия си вид представлява Г-образно помещение, в центъра на което е трапезната маса, а в двете чупки – кухнята и зоната за отдих. В други случаи кухнята се прикрива не от геометрията на дневната, а от частична декоративна стена.


Предимства: Ето един начин да сте постоянно близо до семейството и гостите си, без никой не ви гледа в ръцете, когато приготвяте храната. А докато разпускате на дивана, можете да не виждате чиниите в мивката или тенджерата на котлона. Звучи приятно, нали?


Недостатъци: Сега вече няма как да избягате от миризмите. Добрата аспирация може да помогне, но не и да направи чудеса.


4.Кухня като част от дневната

 


Каквато и форма да има тази дневна, части от стените ѝ са заети от редици шкафове и уреди. И те се виждат както от трапезната маса, така и от дивана, и от вратата, и изобщо отвсякъде.


Предимства: Никакво разделение между готвача и останалите. Ще можете да прекарвате ежедневието си заедно със семейството, да наглеждате децата си, да сте очи в очи с гостите си и т.н.


Недостатъци: Холът ви ще ухае на готварна. А ако нямате отделна трапезария за гости, ще ви липсва малко по-официално място, където да ги посрещнете.

 

Ако вече сте си избрали каква да бъде кухнята в новия ви дом, обадете ни се – ние знаем как да включим мечтаната от вас кухня във всеки индивидуален или готов проект на къща.

 

www.arhitekti.bg

Свързани тагове


Вашият коементар

* Задължителни полета.

Коментарът Ви ще бъде публикуван след като бъде одобрен.
Предоставената от Вас лични дани не се предоставя на трети лица.