Камина на дърва – разкош или грижа
Плюсове и минуси на живия огън
Горяща камина, пукащи дърва, чаша вино и сняг зад прозореца – сигурни сме, че много от вас мечтаят за това всяка зима. Няма никакъв спор, че камините внасят много уют в дома и го карат да изглежда топъл и приятен. Поради тази причина в повечето от готовите проекти на къщи, които създаваме, ние планираме и място за жив огън в дневната. Разбира се, не е задължително да остане при преработването на проекта по ваш вкус, но ако все още се чудите дали в новия ви дом да има или да няма камина, ето няколко плюса и минуса, които е добре да знаете.
Плюсове
1. Уют
Дори няма да го коментираме. Гледката на живия огън, специфичната топлина и онзи невероятен аромат на дърво са абсолютно незаменими.
2. Интериорен дизайн
Камината е не просто допълнение, а основен акцент в помещението. Затова е важно стилът ѝ да съвпада с този на обзавеждането. За щастие, днес камините могат да изглеждат по всякакви начини и не е трудно да намерите вариант, който да ви допадне.
3. Екологично гориво
Дървата все още се намират лесно и са възобновяем източник на топлина.
4. Начин на отопление
Камината може да бъде използвана и за отопление. Ако монтирате водна риза и подходяща инсталация, с нея можете да топлите и останалите помещения в дома.
Минуси
1. Ежедневно чистене
Няма как да се отървете от това. Пепелта трябва да бъде изхвърляна ежедневно, като първо е добре да я изчакате да догори напълно. Освен това трябва да чистите нагара по стените и вратичките, отскочилите частици пред самата камина, падналите трески от дървата при пренасянето им и т.н.
2. Голям обем
Сама по себе си камината може да не е особено обемна, но от съображения за безопасност е по-добре около нея да не поставяте нищо. Така камината заема една прилична част от помещението ви.
3. Място за съхраняване на дърва
Разбира се, ще ви е нужно място, на което да складирате дървата за камината. Обмислете дали това, с което разполагате, ще е достатъчно.
4. Постоянно обслужване
За да не угасне огънят, трябва постоянно и често да се навъртате около камината – да я наглеждате да не угасне, да добавяте дърва, да следите от нея да не отскочи жар и т.н.
5. Нестабилна температура при отопление
Ако ви харесва да имате една и съща топлина по всяко време на денонощието, камината на дърва не е за вас. Няма как да регулирате температурата ѝ. В общи линии ще е по-топло, когато сложите повече дърва и те се разпалят, и ще е по-хладно, когато започнат да догарят.
6. Изсмуква кислорода
Ако камината е открита (без стъклена врата), то горенето ще изсмуква част от кислорода в помещението и ще се налага да проветрявате по-често.
7. Опушване
Винаги съществува риск камината да „върне” дим в помещението. Обикновено това се случва, ако инсталацията и коминът не са добре изградени, но понякога се дължи и на метеорологичните условия навън.
8. Опасност от пожар
Не твърдим, че задължително ще се стигне до опасна ситуация, но все пак е задължително постоянно да наблюдавате камината, за да не създавате условия за избухване на пожар.
И все пак за голяма част от клиентите ни всички тези грижи определено си заслужават. Дали и за вас е така, решете сами.
www.arhitekti.bg
1 Коментар
Георги Георгиев
Jan 21, 2018Голяма част от недостатъците се решават с пелетна камина